Adiel Mittmann (UFSC)
Adriana Alves (UNIVALI)
Aldelir Fernando Luiz (IFC)
Alessandra Zoucas (UNIVALI)
Alessandro Bovo (UTFPR)
Alessandro Copetti (UFF)
Alexandre Huff (UTFPR )
Alexandre Gonçalves Silva (UFSC)
Ana Cláudia Gomes de Oliveira (CPS – FATEC)
Anderson Fernandes Perez (UFSC)
André Grégio (UFPR)
André Schaeffer (UFFS)
Andre Tavares da Silva (UDESC)
Andre Zanki Cordenonsi (UFSM)
Andrey Kuehlkamp (UNOESC)
Ania Cravero (UFRO)
Anibal Guedes (UFFS )
Anita Fernandes (UNIVALI)
Antonio Sobieranski (UNIVALI)
Aracele Fassbinder (IFSULDEMINAS Câmpus Muzambinho)
Avanilde Kemczinski (UDESC )
Beatriz Borsoi (UTFPR)
Beatriz Wilges (UFSC)
Benjamin Grando Moreira (UFSC)
Bruno Cesar Ribas (UTFPR)
Carla Merkle Westphall (UFSC)
Carlos Crispim-Junior (Université Lumière Lyon 2)
Carlos Rolim (UFRGS)
Cesar Zeferino (UNIVALI)
Charles Miers (UDESC)
Claudio Cesar de Sá (UDESC)
Clodoveu Davis (UFMG)
Cristian Koliver (UFSC)
Cristiano Maciel (UFMT)
Dalton Reis (FURB )
Denise Kronbauer (UNIVALI)
Diana Adamatti (FURG)
Douglas Melo (UNIVALI)
Edelberto Silva (UFJF)
Eden Dosciatti (UTFPR )
Edgard Correa (UFRN)
Edson Bez (UNIVALI)
Edson Tavares de Camargo (UTFPR)
Eduardo Damasceno (UTFPR)
Emerson Ribeiro de Mello (IFSC)
Eros Comunello (UNIVALI )
Everaldo Grahl (FURB)
Fabiane Benitti (UFSC)
Fabio de la Rocha (UFSC)
Fabio Spanhol (UTFPR )
Fábio Favarim (UTFPR)
Feng Chung Wu (UNIOESTE)
Fernanda Cunha (UNIVALI)
Fernanda Guedes (IFSUL)
Fernando Osorio (USP )
Frank Siqueira (UFSC)
Giliane Bernardi (UFSM)
Guilherme Koslovski (UDESC)
Hannelore Nehring (UNIFEBE)
Heloise Manica Paris Teixeira (UEM)
Henrique Simas (UFSC)
Hiran Ferreira (IFSULDEMINAS)
Huei Lee (UNIOESTE)
Isabela Gasparini (UDESC)
Jacques Duílio Brancher (UEL )
Janine Kniess (UDESC)
Jean Hauck (UFSC)
Jerusa Marchi (UFSC)
Jomi Hübner (UFSC)
Jorge Luis Roel Ortiz (UTFPR)
José Barros-Justo (UVIGO)
José Eduardo Brandão (IPEA)
Karen Figueiredo (UFMT)
Kathya Linares (UTFPR)
Lucia Giraffa (PUC-RS)
Luciana Frigo (UFSC)
Luciana Rech (UFSC)
Luciano Barreto (UFSC)
Luciene Marin (UTFPR)
Maira Bernardi (UNISINOS)
Marcello Thiry (UNIVALI)
Marcelo Berejuck (UFSC – UFSC)
Marco Antonio de Castro Barbosa (UTFPR)
Maria Augusta Vieira Nelson (PUCMINAS)
Marilton Aguiar (UFPEL)
Mario Dantas (UFJF)
Marjory Da Costa-Abreu (UFRN)
Mauricio Aronne Pillon (UDESC)
Mauro Mattos (FURB )
Márcia Cristina Moraes (CSU)
Márcio Castro (UFSC)
Márcio Kreutz (UFRN)
Michelle Wangham (UNIVALI)
Milton Heinen (UNIPAMPA)
Newton Spolaôr (UNIOESTE)
Omar Cortes (IFMA)
Pablo Schoeffel (UDESC)
Patricia Hubler (IFRS )
Patricia Plentz (UFSC)
Patricia Vilain (UFSC)
Paulo Ambrósio (UESC)
Paulo Mafra (UFSC, Senai)
Rafael Cancian (UFSC )
Rafael Obelheiro (UDESC)
Rafael Santiago (UNIVALI)
Raimundo Teive (UNIVALI)
Rúbia Ascari (UTFPR)
Renato Balancieri (UEM)
Renê Oliveira (UFSC)
Ricardo Nakamura (Escola Politécnica – USP)
Ricardo Pfitscher (UFRGS)
Ricardo Silveira (UFSC)
Roberto Willrich (UFSC)
Robson Costa (IFSC )
Roderval Marcelino (UFSC)
Rodolfo Meneguette (IFSP)
Rodrigo Bortoletto (IFSP)
Rodrigo Campiolo (UTFPR)
Rodrigo Duran (IFMS)
Rodrigo Noll (IFRS )
Ronaldo Mello (UFSC)
Rosilane Mota (UFMG e PUC MG)
Rudimar Dazzi (UNIVALI )
Saulo Popov Zambiasi (UNISUL)
Silvia de Castro Bertagnolli (IFRS)
Valderi Leithardt (UNIVALI)
Vinicius Hartmann Ferreira (IFRS)
Wesley Assunção (UTFPR )
Will Almeida (CEUMA)